Kaip išsirinkti palapinę?


palapine, stovyklavimas, gamta,

Tikriausiai pagrindinis klausimas, iškylantis, pradedant galvoti apie stovyklavimą gamtoje - kokią palapinę išsirinkti? Ir iš tiesų, palapinė dažnai būna tas daiktas, kuris gali išvyką gamtoje padaryti malonia ir patogia, arba gali nuotykį paversti tokiu, kokį galbūt nelabai norėsite prisiminti ar kuris atbaidys nuo tolesnių išvykų gamtoje.

Tad apie ką reikėtų pagalvoti renkantis geriausiai sau tinkamą palapinę, jog laikas gamtoje būtų smagus ir malonus?

Kaip palapinė bus naudojama? 

Pirmiausia reikėtų nuspręsti, kam palapinė bus skirta - ar planuojate daugiau stovyklauti vienoje vietoje, stovyklavietėje ar kempinge, ar labiau keliauti į žygį, kuriame palapinę ilgesnį laiką reikės neštis kuprinėje. Sėsliam stovyklavimui, kuomet į stovyklavietę ar kempingą atvykstama automobiliu, galima rinktis didesnę, erdvesnę palapinę, kuri bus sunkesnė, bet suteiks daugiau komforto. Stovyklavimui pritaikytos palapinės dažnai yra aukštesnės, kai kuriose galima net stovėti pilnu ūgiu, kartais didesnėse palapinėse būna atskiriamos atskiros erdvės, kaip atskiri kambariai.

Jei galvojate apie keliavimą gamtoje su kuprinėmis, ieškokite ir palapinės skirtos žygiams - jos dažnai yra lengvesnės, kompaktiškesnės ir mažesnės, kadangi svoris ir užimama vieta žygio kuprinėje tampa labai svarbūs. 

palapine, gamta, stovyklavimas, stovyklaviete

Nuotrauka Todd Trapani iš Pexels 

Kiek žmonių nakvos palapinėje? 

Palapinės dydžiu skirstomos pagal tai, keliems žmonėms miegoti ji skirta - vienvietė, dvivietė, ir t.t. Reikėtų turėti omenyje, jog dažniausiai taip matuojamas tik miegamos vietos plotas, t.y. dvivietė palapinė dažniausiai turės tiek vietos, kiek užima du vidutinio dydžio kilimukai ar dvivietis čiužinukas - vietos daiktams daug neliks, juos tuomet reikėtų palikti prieangyje (jei toks yra).

Įprastai dvivietėje palapinėje vietos tiek, kad tilptų du vidutinio dydžio kilimėliai.

Jei planuojate stovyklauti didesnėje grupėje ar su visa šeima, ypač su vaikais ar augintiniais, ir palapinės svoris nėra labai aktualus, siūlytumėme rinktis palapinę vienu ar dviems dydžiais didesnę - t.y. trivietę palapinę dviems, ar keturvietę trims, keturiems žmonėms galbūt labiau tiktų net šešiavietė - tokiu atveju tikrai žinosite, jog palapinėje nereikės būti susispaudus, ir, jei reikėtų ilgesnį laiką joje slėptis nuo lietaus, turėtų užtekti vietos visiems palapinėje pabūti komfortiškai. Taip pat, keliaujant didelėje grupėje galbūt patogiau būtų įsigyti keletą mažesnių palapinių nei vieną labai didelę - tokiu atveju bus didesnė tikimybė rasti tinkamus kelis mažesnius lygius plotus joms pasistatyti, nei vieną ypač didelį.

Jei renkatės žyginę palapinę, kuri būna žemesnė ir kompaktiškesnė, atkreipkite dėmesį į jos aukštį, kad būtų pakankamai vietos sėdėti ištiesta nugara, jei dėl blogo oro reikėtų joje praleisti daugiau laiko. 

palapine, stovyklavimas, gamta, stovyklaviete

Jei palapinės aukštis nepakankamas tiesiai atsisėsti - ilgainiui gali tapti nepatogu, skaudėti nugarą.

Kuo skiriasi palapinės sluoksniai?  

Palapinės gali būti vieno arba dviejų sluoksnių. Vieno sluoksnio palapinės bus lengvesnės ir mažiau perpučiamos vėjo, tačiau jos taip pat mažiau kvėpuojančios ir viduje kaupsis drėgmė ir kondensatas. Tokios palapinės dažniau naudojamos žygiuose kai norima ypatingai susimažinti daiktų svorį ir palapinės lengvumas yra ypač svarbus.

Dauguma šiuolaikinių palapinių yra dviejų sluoksnių: vidinė dalis dažniausiai yra iš gerai orą praleidžiančios tinklinės medžiagos, o išorinis tentas yra neperšlampamas ir neperpučiamas, tad apsaugo nuo vėjo ir kritulių - tokios palapinės patogiausios stovyklaujant ar žygiuose gamtoje. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad palapinėje būtų ventiliacijos angos, kad oras galėtų cirkuliuoti ir palapinė galėtų vėdintis.

palapine, gamta, stovyklavimas, MSR

Vidinis palapinės sluoksnis iš tinklinės medžiagos

O jei lis? 

Kad lietus nesugadintų nuotaikos, labai svarbu, jog palapinė būtų atspari vandeniui. Palapinės atsparumas vandeniui žymimas “mm” (pvz. atsparumas 3000mm) - kuo didesnis šis skaičius, tuo stipresnį lietų palapinė atlaikys, taip pat jos atsparumas lietui ilgiau tarnaus. Nors šis matavimas gali skirtis tarp skirtingų gamintojų ir skirtingų palapinių konstrukcijų bei tipų, Lietuvos orams rekomenduotumėme rinktis palapinę su tento atsparumu bent 1200-1500mm - tokia palapinė turėtų apsaugoti jus ir jūsų daiktus lietingo savaitgalio metu. Dugno medžiagos atsparumas turėtų būti didesnis, kad nepraleistų drėgmės ar susikaupusio lietaus vandens nuo žemės. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į palapinės siūles - geriausiai, kai dugno siūlės yra aukščiau nuo žemės, t.y. dugno kraštai pakelti apie 10-15 cm nuo pagrindo, ir visos tento siūlės apklijuotos specialia izoliacine juosta, taip galėsite būti tikri, kad esant gausiam lietui per siūles nepateks vandens į palapinės vidų.

Kiek palapinė turi įėjimų ir prieangių?

Patogu, kai palapinė turi keletą įėjimų, ypač kai joje nakvoja daugiau žmonių - tokiu būdu galima įeiti ir išeiti iš palapinės nelaipiojant per kitus ar nepažadinant vienas kito. Prieangiai patogūs susidėti daiktams, jei trūksta vietos palapinės viduje, taip pat pasilikti batus, jei lija - susidėti šlapius išorinius drabužius. 

palapine, prieangis, zygis, gamta

Palapinės prieangyje galima susidėti daiktus, palikti batus, lietaus drabužius.

Kokias palapines naudojame mes patys?

Šiuo metu turime dvi palapines, kurias naudojame. Ilgesniems žygiams, kuomet daiktus nešamės kuprinėse ir palapinės dydis ir svoris tampa labai svarbus, naudojame MSR Hubba Hubba NX dvivietę palapinę. Tai kupolo formos palapinė, ji yra ypač lengva - sveria 1,7kg, lengvai pasistato. Yra du įėjimai iš abiejų šonų bei du priengiai daiktams susidėti. Nors nėra labai didelė, tačiau viduje jaučiasi ganėtinai erdvi, mums dviems vietos tikrai užtenka, esame miegoję ir su šunimi - tilpome visi. Palapinę išbandėme ir per vasaros liūtis ir per karščius - atlaikė puikiai.

palapine, zygis, dviraciai, gamta, rukas, rytas

MSR Hubba Hubba NX palapinė

Kai keliaujame automobliu su tikslu tik stovyklauti ir daiktų svoris mūsų neriboja, pasiimame Zajo Lappland 3 trivietę palapinę. Joje daugiau vietos, tad stovyklaujant ilgesnį laiką yra daug komfortiškiau. Tai tunelinė palapinė, yra du įėjimai iš abiejų galų, taip pat du talpūs prieangiai susidėti daiktams. Palapinė sveria beveik 4kg. Taip pat šią palapinę esame išbandę King's Trail 100km žygyje per kalnus Švedijos šiaurėje, kurioje keliavome tryse - palapinė puikiai atlaikė tiek lietų, tiek kalnų vėją. 

palapine, zygis, kalnai, Svedija, Laplandija

Zajo Lappland 3 palapinė puikiai atlaikė šiaurės kalnų oro ir reljefo sąlygas

Keliaudami Islandijoje su savimi turėjome Vango Banshee 200 dvivietę palapinę - mažai vietos užimanti, sverianti 2.4kg. Jos pliusas, jog yra tunelinė ir pasistato abu sluoksniai vienu metu - galima statyti ir per lietų, vidus liks nesušlapęs. Palapinė atlaikė stiprius Islandijos kalnų vėjus ir lietų. Vienintelis minusas - vietos viduje tikrai labai nedaug, ir yra ganėtinai žema, tad joje neina sėdėti ištiesus nugarą - tai labai išvargina kai reikia ilgiau pabūti palapinėje lijant lietui. 

palapine, Islandija, keliones, zygis

Vango Banshee 200 palapinę naudojome kelionėje Islandijoje.

Pabaigai

Apžvelgėme pagrindinius aspektus, ką reikėtų apgalvoti renkantis palapinę. Svarbiausia renkantis palapinę yra išsirinkti tokią, kokia bus tinkamiausia JUMS, pagal JŪSŲ pomėgius ir norus. Palapinių pasirinkimas šiuo metu ypač didelis, tad, skyrus tam šiek tiek laiko, galima išsirinkiti gerą, patogų ir svarbiausia, ilgalaikį variantą - palapinę, kuri ne tik padės susikurti gerus vasaros prisiminimus, bet tarnaus ilgai ir kokybiškai dar ne vienerius metus. Gero stovyklavimo!


Rašyti komentarą


Turėkite omenyje, kad prieš paskelbiant komentarus, jie turi būti patvirtinti